Történelmi, az emberek életszínvonalát meghatározó lépés a minimálbér 200 ezer forintra emelése.
Azon vagyunk, hogy aki tud, az dolgozhasson, és aki dolgozik, egyre magasabb jövedelmet kapjon és egyre magasabb életszínvonalon tudja eltartani a családját.
2010-ben az átlagbér is kevesebb volt, mint amennyi 2022-ben lesz majd a minimálbér.
A minibálbért a Gyurcsány-Bajnai-kormány nyolc éve alatt 50 000 forintról még a duplájára sem emelték, hiszen 50 ezer forintról mindössze 73 ezer forintra nőtt.
A minimálbér emelése azonban nem sikerülhetne a gazdasági növekedés, illetve az adócsökkentések politikája nélkül.
2010 óta elszántan az adócsökkentés pártján állunk.
Ez óriási különbség a baloldal és a jobboldal gazdaságpolitikája között, hiszen mi a válság ellenére sem adtuk fel adócsökkentő politikánkat és mindvégig azon voltunk, hogy annyi munkahelyet teremtsünk, amennyit elvesz a válság.
Ezzel szemben a baloldal munkahelyeket vett el, megszüntette a 13. havi nyugdíjat, illetve a 13. havi bért, és olyan súlyos adóterheket rótt a hazai vállalkozásokra, amelynek következtében vállalkozások százai mentek csődbe.
Ezzel szemben mi folyamatosa emeljük a minimálbért, mellyel együtt nő a gyermekgondozási díj a hallgatói gyed és a gyermekek otthongondozási díja is.
A gyed 2010-hez képest több mint két és félszeresére emelkedik, a hallgatói gyed pedig a bevezetéskori összeg duplája lesz.
A minimálbér emelést azonban csak adócsökkentésekkel tudjuk megvalósítani, ez kell ahhoz, hogy a munkáltatók ne bocsássanak el dolgozókat.
Jövő januártól többek között ezért megszűnik a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás, emellett 2,5 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó.
Az egyszerűsített formában megvalósuló adócsökkentés önmagában mintegy 500 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál, amelyet a cégek a béremelések finanszírozására fordíthatnak.
Megfontoljuk azt a korábbi kamarai javaslatot is, amely a helyi iparűzési adó idei mérséklését kiterjesztené 2022-re. Az intézkedéssel a magyar munkavállalók kétharmadának kenyérkeresetet biztosító kkv-szektor cégei további 150 milliárd forintot takaríthatnának meg.
A 25 év alattiak szja-mentességével 140 milliárd forintot, a családi adóvisszatérítéssel 600 milliárd forintot, a munkáltatói adó csökkentésével 130 milliárd forintot hagyunk a családoknál és a cégeknél.
Idén és jövőre ezekkel az intézkedésekkel az adócsökkentések összege elérheti az 1500 milliárd forintot.
Gelencsér Attila
Kaposvár és a Zselic országgyűlési képviselője