Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtt felszólalásában számolt be az elmúlt két hónap gazdasági intézkedéseiről, valamint az újraindítási programról.
A járvány megfékezéséhez szükség volt a kijárási tilalomra, a színházak, mozik, edzőtermek bezárására, a rendezvények megtiltására. A válságkezelésről szólva hangsúlyozta: az következetes volt, hiszen november óta lényegében nem változtatott a kormány az intézkedésein, ezért maradtunk sikeresek.
„Akik Nyugat-Európában karácsonykor újranyitottak, azokban az országokban hatalmas erővel éledt fel a harmadik hullám. Úgy érzem tehát, hogy helyesen döntöttünk” – jelentette ki.
Orbán Viktor elmondta: a magyar társadalomban folyamatosan zajlik a vita az újranyitásról.
A kormány azonban nem egyszerűen csak „a Zárva táblát akarja elfordítani a bejáraton”, hanem újra akarja indítani az egész társadalmi életet,
hogy erősebben jöjjünk ki a járványból, mint amilyenben belementünk.
Ennek legfontosabb eszközének Orbán Viktor a vakcinát nevezte. E nélkül nem tudjuk megállítani a vírust, mert újabb és újabb hullámokban az vissza fog térni – mondta.
Megpróbálunk minél előbb, minél több vakcinát szerezni, és nem „majd”, ahogy Brüsszel akarja, hanem most – jelentette ki. Ezért vásárolt Magyarország a nyugatiak mellé orosz és kínai vakcinát is. A kínaiaktól 2,5 millió adag vakcinát vásárolt hazánk, ezzel immár öt oltóanyag válik elérhetővé Magyarországon.
Magyarország több embert tud beoltani
Magyarországon már öt hatékony és biztonságos vakcinának van használati engedélye, ami a gyors és biztonságos oltás kulcsa.
Május végéig Magyarország 3,5 millió emberrel többet tud beoltani, mint egy hasonló méretű ország, amely csak a nyugati vakcinákra támaszkodhat – mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor reálisnak nevezte azt, hogy április végéig minden 60 év feletti rászoruló megkaphassa a védőoltást. Igaz az is, hogy aki időt nyer, az sok száz, sőt sok ezer életet nyer – ezért nem szabadna a vakcinából politikai kérdést csinálni – emelte ki.
„Nem a vakcinával kell bizonygatni az amerikaiak és a brüsszeliek iránti elkötelezettségünket”
– jegyezte meg.
A miniszterelnök szerint csak olyan intézkedéseket szabad meghozni, amelyeket a többség elfogad.
A járványnak még nincs vége, az oltási program elindulásával azonban egy új szakaszba léptünk. Egyesek az oltások megkezdésével egy időben elképzelhetőnek tartják az újranyitást, míg mások aggódnak a nyugat-európai példák alapján a járvány elterjedése miatt.
A héten induló nemzeti konzultációról szólva elmondta, hogy hét fontos kérdésben kéri ki a kormány az emberek véleményét. Ezt ugyanúgy a Vakcinainfo.gov.hu oldalon lehet megtenni, mint ahol az oltásra is lehet jelentkezni – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.
A munkakeresők száma a harmadik legalacsonyabb Európában
A járvány 2020-ban nagyot ütött a magyar gazdaságon, amely ugyan nem rendítette meg, de jelentősen visszatolta a gazdaságot – jelentette ki Orbán Viktor.
A gazdaságvédelmi akcióterv keretein belül a kormány hitelmoratóriumot vezetett be, ami ötvenezer magyar vállalkozást érintett. Bértámogatással segítették a bajba jutott vállalkozásokat. Az éttermek, szórakoztatóipari egységeknél elengedték a szociális hozzájárulást, és felére csökkentették az iparűzési adót, amivel kétszázötvenezer munkahelyet sikerült megvédeni, ami a négy és fél millió foglalkoztatottnak körülbelül öt százaléka. Más intézkedésekkel további kétszáznyolcvanezer munkahely megtartását segítette a kormány – sorolta a miniszterelnök.
Az olcsó hitelekkel közel negyvenezer vállalkozásnak segített a kormány.
Mintegy 500 milliárd forintot fizettek ki ezernégyszáz vállalkozásnak, amely forrásból a következő években 1700 milliárd forint értékű magánberuházás valósul meg
– mondta Orbán Viktor.
(Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Orbán Viktor szerint a gazdaságvédelmi intézkedések sikerét mutatja, hogy decemberben Magyarországon ugyanannyian dolgoztak, mint a járvány előtt. A foglalkoztatottak száma elérte a négy és fél milliót. A magyar munkanélküliségi adat a harmadik legalacsonyabb az egész Európai Unióban – mutatott rá.
Új gazdaságvédelmi intézkedések
Amint lesz elég vakcina, a kormány hozzákezd a korlátozások fokozatos és felelősségteljes enyhítéséhez – fogalmazott. Ennek érdekében új gazdaságvédelmi intézkedéseket vezetnek be.
A 2021-ben bevezetendő gazdaság-újraindítási akcióterv keretében is
kitart a kormány a munkaalapú gazdasági modell mellett, mert az elmúlt évtizedben is ez volt a gazdasági sikerünk alapja
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
Jelentősen, 5 százalékra csökkent a lakásépítés áfája; bevezetik a 25 éven alatti fiatalok szja-mentességét, a kormány négy lépésben visszavezeti a 13. havi nyugdíjat, továbbá kamatmentes tízmillió forintos, nullaszázalékos gyors kölcsönt nyújt a legkisebb hazai vállalkozásoknak.
Orbán Viktor elmondta, hogy a kormány 1500-2000 milliárd forintot fektet be a hazai egyetemek fejlesztésébe a következő években.
„Az akciótervet az EU-s források segítségével fogjuk finanszírozni, és ennek a legnagyobb nyertese a magyar felsőoktatás lesz” – hangsúlyozta.
Ezek lesznek a következő hetek, hónapok legfontosabb feladatai
Elsőként azt említette, hogy végigviszik az oltási tervet. Második lépésként a kormány az emberek nemzeti konzultáció keretében kifejezendő véleményét figyelembe véve, fokozatosan kivezeti a korlátozásokat. Harmadik lépésként pedig újraindítják a gazdaságot, hogy Magyarország erősebben kerüljön ki a válságból, mint amilyen a pandémia előtt volt – jelentette ki a miniszterelnök.
Orbán Viktor mindebben az országgyűlési képviselők támogatását kérte, pártállástól függetlenül.
A cikk a hirado.hu-n olvasható.