Már több mint 1200 kistelepülésen nőtt a népességszám. Ennek egyik oka, hogy 2019 óta a kormány falusi csokkal segíti a helyben maradást és az életkörülmények javulását. Az elmúlt két évben több mint 31 ezer család igényelte a támogatást, 170 milliárd forint értékben.
A falusi csok támogatási rendszerében csaknem 2700 helység vehetett részt, ezek olyan ötezer fősnél kisebb települések, amelyeken korábban folyamatosan csökkent a lakosság száma.
A program mindvégig nagyon népszerű volt, hiszen az igénylők – gyermekvállalástól függően – akár 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást is kaphattak.
Ezeket új vagy használt ingatlan vásárlására és lakásfelújításra is fordíthatták. Az eredeti tervek szerint június 30-án befejeződött volna a falusi csok, az elért eredmények miatt azonban a kormány év végéig meghosszabbította.
„Majdnem a harmadára csökkent a népességfogyás, de még mindig fogy a népesség a kistelepüléseken, és részben a falusi csok sikerének köszönhetően, illetve eredményességének köszönhetően, részben pedig ennek a ténynek a birtokában, miszerint a kistelepülések egy jelentős részénél még mindig csökken a népességszám, a kormány úgy döntött, hogy egyelőre december 31-ig, de meghosszabbítja a falusi csok igénylésének lehetőségét” – közölte Gyopáros Alpár kormánybiztos.
A kormány 2010 óta kiemelt figyelmet fordít a családokra, évről évre egyre több és magasabb összegű támogatást igényelhetnek. Ezek közé tartozik:
- a csok új vagy használt ingatlan vásárlására, illetve bővítésére;
- a gyermeket tervezők igényelhetik a babaváró hitelt;
- a nagycsaládosok kedvezményt kapnak autóvásárlásra, emellett otthonfelújítási támogatás és kedvezményes kamatozású lakásfelújítási hitel is támogatja a gyermeket nevelőket.
A családtámogatási rendszernek része, hogy a fiatalok és a családosok adókedvezményekkel élhetnek. A 25 év alattiaknak és a sokgyermekes édesanyáknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Családi adókedvezményre pedig valamennyi gyermeket nevelő szülő jogosult.
A kormány továbbra is fenntartja a családtámogatások rendszerét. A jövő évi költségvetés 3200 milliárd forintot fordít családtámogatásokra, ami 450 milliárd forinttal haladja meg az idei összeget. Ezzel arányaiban Magyarország költi a legtöbbet a családok támogatására az unióban.
A címlapfotó illusztráció.
A cikk a hirado.hu-n olvasható.