Bejegyzés kép

Magyarország nemcsupán összeszerelőüzem, bármilyen hangosan is híresztelik ezt a gáncsoskodók.

Az Eurostat tette közzé, hogy mely európai országokban volt a legmagasabb a high- és médium tech, valamint tudásintenzív vállalatokban dolgozók részaránya 2023-ban.

Az európai rangsor első négy helyezettje Csehország, Szlovákia, Németország és Magyarország. 8,9 százalékos mutatónk közel hatszorosa a görögnek, és háromszorosa a hollandnak.

Bár az iparunk egy jelentős része valóban az összeszerelésre épül, különösen az autóipar és az elektronikai szektor területén, az ország gazdasága azonban ennél sokkal összetettebb:

Kétségtelen, hogy messze vagyunk még az olyan a klasszikus értelemben vett high-tech államoktól, mint például Dél-Korea vagy az USA, de jó úton járunk, hogy közelebb kerüljünk hozzájuk.

Egyre erősebb ugyanis az innovációs bázisunk a multinacionális cégek kutatás-fejlesztési központjaiban és jelentősek az egyetemi és az akadémiai kutatások is.

Magyar mérnökök részt vesznek az Audi és a BMW elektromos autóinak fejlesztésében és Magyarország is dolgozik az Európai Űrügynökség projektjeiben. Hazánk az egyik vezető Közép-Európában az 5G hálózat kiépítésében és Magyarország az egyik startup-központ Kelet-Közép-Európában.

A multinacionális vállalatok és magyar startupok egyaránt fejlesztenek high-tech megoldásokat, s bár az ipari termelés és az összeszerelés továbbra is fontos része a gazdaságnak, Magyarország egyre inkább elmozdul a magasabb hozzáadott értékű tevékenységek felé.

Bár még van hova fejlődni, Magyarország határozottan halad a high-tech gazdaság és digitalizáció irányába, és hazudik, aki az ellenkezőjét állítja.

Gelencsér Attila

Kaposvár és a Zselic országgyűlési képviselője

 

Következő
Ukrajna csatlakozása tönkretenné az EU-t