
Véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról Orbán Viktor, mert nem szeretné, ha nem az emberek feje fölött születne erről döntés.
Ahhoz azonban, hogy dönteni tudjunk, ismerni kell a tényeket.
Ukrajna uniós tagságával átalakulna az Európai Unió teljes gazdálkodási rendszere. Az a pénz, amit az EU Ukrajnába akar küldeni, valamint az Ukrajna európai uniós tagságából fakadó teher együtt akkora összeg, amit az Európai Unió gazdasága és benne Magyarország gazdasága nem bír ki.
Ukrajna uniós tagságával tönkre menne az európai és a magyar gazdaság.
Az agrárnépesség pedig a magyar társadalom legelső veszélyeztetett csoportja egy esetleges ukrán tagság esetén.
Ukrajnában génmódosított, sokkal lazább termelési feltételek mellett előállított, nagy mennyiségű áru jön létre, melyet, ha rázúdítanak az európai piacra, lenyomja az árakat és a gazdák tönkre fognak menni. Egy példa: Ukrajna napraforgó-termesztése önmagban nagyobb, mint az EU összes tagállamáé.
Szintén fontos kérdés, hogy Ukrajnában 800 ezer ember van fegyverben, miközben az ország eddig sem a közbiztonságáról volt híres. Egy ilyen ország polgárainak szabad mozgását lehetővé tenni Magyarországra felelőtlenség lenne.
A magyar munkahelyek megvédése is nehéz lenne egy esetleges ukrán uniós tagság esetén. Magyarország jelenleg évente 30-50 ezer vendégmunkást tud alkalmazni, nem tud százezreket befogadni.
A becslések szerint Ukrajna uniós csatlakozása összességében nettó 136 milliárd eurós kiadást jelentene a 27 uniós tagállamnak, a tagállamok pedig átlagosan 24 milliárd euró támogatási forrástól esnének el.
A mi véleményünk az, hogy lassítani kell a tárgyalásokat Ukrajna európai uniós tagságáról, s kíváncsian várjuk, hogy mit gondolnak erről a magyar emberek.
Gelencsér Attila
Kaposvár és a Zselic országgyűlési képviselője